Bár a szabadtéri sütögetésekről, a tűzön rotyogó bográcsról többnyire mindannyiunknak egy-egy barátokkal, vagy épp a családdal töltött tavaszi hoszzú hétvége, méginkább nyári nyaralás emléke ugrik be, az egyre öteltesebb, praktikusabb eszközöknek és az enyhébb klímának köszönhetően már nem feltétlenül kell kivárni ezt a két évszakor annak, aki a szabadtűzön készülő ételek semmivel össze nem hasonlítható zamatos, füstös ízvilágára vágyik.
A bográcsokban minden megfőzhető, megsüthető, ami egy konyhai tűzhelyen is, leginkább mégis hagyományos paraszti egytálételeket, ízes ragukat, szaftos pörkölteket, tartalmas leveseket, laktató tésztákat készítünk bennük. Nézzük az alapvetéseket!
Milyen lehet a bogrács?
Alakjuk alapján kétféle bográcstípus terjedt el. Az egyik az ország nagy részén, de Európa más vidékein is előforduló, felfelé szélesedő, kehely alakú alföldi „gulyásbogrács”, a másik az alul szélesebb, lapos fenekű, felfelé szűkülő, balkáni eredetű bajai „halfőző bogrács”. E kettőn kívül Erdélyben még félgömb alakú bográcsok is használatosak. A bogrács készülhet vörösrézből, vasból, öntöttvasból, acéból, rozsdamentes acélból és lehet zománcozott is. Minden, a zománcra jellemző kényessége ellenére ez utóbbi tisztítása a legkényelmesebb.
A gulyásbogrács
A felül szélesebb, karimás alföldi gulyásbográcsokban valójában minden népszerű szabadtűzi ételünk megfőzhető, ezért ha csak egy bográcsot vásárolunk, érdemes ezt választani. A bográcsgulyás, babgulyás, pörkölt, paprikáskrumpli, a tésztás alföldi pásztorételek (slambuc, pásztortarhonya), a lecsó, de akár egy klasszikus, vörösboros francia burgundi marha elkészítéséhez is megfelelő eszköz. Ezt a bográcstípust a nyílt láng jól körbeéri, ezért magas hőmérsékletű, intenzív, zubogó főzésre is alkalmas.
A halfőző bogrács
A bajai halfőző bográcsot hagyományosan halászléfőzésre használják, de egyéb leveses ételek főzésére is kitünő. Előnye, hogy a folyadék felülete kisebb, mint a hasonló alföldi bográcsoknál, ezért a párolgás is mérsékeltebb, így az étel hosszabb ideig maradhat meleg. A lapos alj miatt a parázs felett történő főzésre ez a típus alkalmasabb. Halfőzésnél a halszeletek kevésbé törnek össze benne.
A tűzről és a forrásról
A tűzrakáshoz mindig száraz fát válasszunk. Célszerű először közepes tüzet rakni, majd azt a főzési igény szerint változtatni. Különösen a főzés elején, az erősebb tűznél fontos a bogrács magasságának gondos beállítása, melyet a hozzá tartozó lánc és kampó segítségével tehetünk meg. A bogrács leginkább a hosszú főzés eszköze, ezért az esetek többségében olyan távolságra állítsuk a bográcsot a tűztől/parázstól, hogy a hozzávalók benne csak „csendesen”, lassan főjenek. A forrás megindulása után 10–15 perccel már csak annyi fát használjunk, hogy az ételünk szépen gyöngyözzön, majd ügyeljünk, hogy ez annak elkészültéig folyamatos is maradjon.
A pörkölthúsról
Pörköltnek ma már jobbára csak a vörös húsból, kiemelten a teltebb ízvilágú marhából, az ízében kevésbé karakteres sertésből, birkából és vadakból készült ételeket tartjuk. A jó pörkölthöz általában nagyobb húsrészekből választunk húsokat, mint amilyen a sertés- és marhalapocka, a zamatos marhanyak, vagy az omlósabb húst kedvelőknek a marhalábszár és a marhapofa. A lassú tűzön készülő pörkölteknél különösen fontos a hús kötőszövet-tartalma, a pörköltet enyvessé varázsló kollagén, igyekezzünk tehát vásárlásnál zsírosabb húst választani. A pörkölthöz vásárolt friss marhahúst ízletesebbé teszi, ha néhány napig, 2-4 °C hőmérsékleten hűtőben érleljük.
A hús mérete, mennyisége
A pörkölteknél 2-3 centiméteres kockákat vágjunk. Ügyeljünk arra, hogy a kockák egyforma méretűek legyenek, hogy egyszerre készülhessenek el. A hazai szokások szerint a főzéshez általában fejenként 20-30 dkg nyers hússal kalkuláljunk. Amennyiben laktató köretet (galuska, tészta, burgonya) is készítünk, ez a mennyiség akár a felére is csökkenthető. Hasznos megfogadni, hogy az étel a bogrács háromnegyed részénél ne érjen feljebb.
A klasszikus pörkölt
A pörköltkészítőket a zsiradékon (szalonna vagy zsír) és a pörkölés módján kívül leginkább a felhasznált hagyma mennyisége osztja meg. Elterjedt felfogás szerint a pörkölt szaftját a nagy mennyiségű hagyma adja, azonban jó tudni, hogy a sok hagyma és őrölt pirospaprika a pörköltet édeskéssé teszi, amit érdemes elkerülni. A hagyományos paraszti pörköltnek a sertészsír-hagyma-pirospaprika alapon, a húson, a húsos csontokon és són kívül más összetevője nincs. Ízét a hús, szaftosságát főként a kocsonyás kollagén adja.
Pörköltvariációk
A pörköltet ezerféleképpen fűszerezhetjük, gazdagíthatjuk. A bors természetesen a pörköltnek is fűszere, de a köménymag is kedvelt. A paprika és a paradicsom délszláv hatásra utal. A zöldpaprika az Alföld ízlését tükrözi. A mértékkel adagolt hagyma mellett fokhagyma is kerülhet az ételbe, míg gombák (vargánya) hozzáadásával jelentős ízgyarapodás érhető el, és különösen a tejföllel gazdagított paprikás nyer új értelmet vele.
A bográcsgulyás
A tradicionális gulyásleves a hagyományos pörkölt bő levű, alig zöldségelt változata. A ma elterjedt gulyásoknál a pörköltalapon megpörkölt húshoz zúzott fokhagyma, őrölt fekete bors és köménymag is kerül. Ebben a fázisban javallott némi száraz fehérbor hozzáadása is. Ekkor kerülhet bele a paradicsom és a zöldpaprika, a karikára vágott sárgarépa és fehérrépa, valamint a lágy víz. Az ételt bővebb lével öntsük fel, amit a főzés végéig megtartunk. Ehhez szükséges a folyadék folyamatos pótlása. A burgonyát (külön főzve vagy nyersen) a legvégén adjuk a gulyáshoz. Pikáns ízt ad gulyáslevesünknek a zellergumó és a bőven adagolt zellerlevél. A bográcsgulyáshoz leginkább friss csipetke illik.
Az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségnek örvendő grillezés szeretett közösségi esemény, de gasztronómiai élménynek sem utolsó. Ahhoz azonban, hogy ügyesebbek legyünk, mint a kertszomszédunk, és csak dicsérő szavak kísérjék „főztünket”, az alapokat érdemes elsajátítanunk.
Grillezés vagy BBQ?
Nem árt mindjárt az elején tisztázni az alapfogalmakat – a két elnevezés mögött ugyanis valójában három jól elkülönülő technológia rejlik. Ezek közül:
A legrégibb a grillezés, melyet 250 °C feletti, magas hőmérsékleten, direkt hőnek és füstnek kitéve, nyárson, tábortűz parazsán, grillrácson művelünk.
Ettől nagyban eltér a barbecue (BBQ), melyet többnyire alacsony, 95-150 °C közötti hőmérsékleten készítünk, a füst azonban ennél a módszernél is fontos.
A grillezés és a BBQ közötti átmenetet képviselő hibrid technika a „közvetett grillezés”. Ebben az esetben a hús már nincs közvetlenül a tűz felett, mint a grillezésnél, de a tűztér és a sütés helye mégsem különül el, mint a BBQ-nál. A sütési hőmérséklet is az előző kettő között van (180-210 °C).
Vajon hány fokos a parázs?
A grillezésnél nagyon fontos a jó minőségű parázs. Helyezzük el úgy a grillrács alatt, hogy egyik oldalon izzon, míg a másik oldalon már csak egyenletesen adja le hőt. Így a rács egyik felét használhatjuk intenzívebb sütésre, míg a másik oldalon könnyebben tudjuk szabályozni, hogy milyen mértékig szeretnénk átsütni a húst. Ráadásul a kellemes grilles és füstös ízvilág így szépen át tudja járni a hússzeletet.
Hússütés és tudomány
Amikor a húst sütjük, a külső felületén jóval magasabb a hőmérséklet, mint belül. Mivel a belső hőmérséklet gyakorlatilag nem lesz magasabb, mint a hús fő komponense, a víz forráspontja, ezért a hús belseje inkább fő, mint sül. Mindez addig marad így, míg a víz el nem párolog, miközben a párolgó víz egyidejűleg hűti is a felszínt. Sütés közben húshőmérővel ellenőrizhetjük a húsok belső hőmérsékletét és akár saját recepteket is kialakíthatunk.
Sütési tanácsok
A hússzeleteink legalább 3 cm vastagok legyenek. Az ennél vékonyabbak könnyen túlsülhetnek, rágóssá válhatnak, kiszáradhatnak.
A hűtőszekrényből kivett szeleteket legalább 60 percig hagyjuk szobahőmérsékleten állni.
A sovány sertés- vagy marhahús a magas hőmérséklet hatására könnyen kiszáradhat és kemény, rágós lehet, ezért a fűszerezett, pácolt húst pároljuk/süssük alufóliába csomagolva, úgy, hogy az alufólia fényes fele befelé legyen. Ha a hús megpárolódott, rövid idő alatt szép kérget süthetünk rá a grillen. Hasonló hatás érhető el, ha fedett grillt használunk.
A húsokat grillezés közben ne szurkáljuk, használjunk hússütő csipeszt, és kerüljük a gyakori forgatást.
A húshőmérő haszna
Ahogy a főzésnél általában, úgy a hússütésnél is kulcsfontosságú elem a hőmérséklet. Húshőmérő használata esetén a hús belső hőmérséklete pontos tájékoztatást ad a sült állapotáról. A sütést a kívánt hőmérsékleti érték elérése előtt 3-5 °C-kal hagyjuk abba, majd a szervírozás előtt még 5–10 percig pihentessük a húst. Ezalatt a hús tovább sül, és belső hőmérséklete akár 3-5 °C-al is emelkedhet.
A sertéshús sütéséről
Sertést addig javasolt sütni, amíg a hús belső hőmérséklete 65,5-68,5 °C nem lesz, majd hagyjuk pihenni 5–10 percig. A belső hőmérséklet ekkor emelkedik a kívánt 71 °C-os szintre, és a hús nem sül túl.
Ha nincs húshőmérőnk
Akinek nincs húshőmérője, annak minden idők egyik legnagyobb francia séfje, Auguste Escoffier (1846–1935) módszere segíthet. Escoffier szerint, ha a húst megnyomva az olyan puhaságú, mint a fülcimpa, akkor a steak angolos (rare). Ha olyan, mint az arc, akkor közepesen angolos (medium-rare), ha orrcimpa keménységű, akkor közepesen átsült (medium) és ha olyan, mint az orrhegyünk megnyomva, akkor jól átsült (well done).
Az egészséges grillezés
A tűz felett végzett szabadtéri grillezéssel óhatatlanul együttjáró lángok az egészségre káros vegyületek (HAC, PAH) keletkezését is segítik. A grillezésről azonban ennek ellenére sem kell lemondanunk, mivel a kockázatot jelentősen csökkenti, ha megelőzzük, hogy a húsból a zsír a parázsra csöpögjön, és a lángok felcsapjanak. Már néhány percnyi marinálás (pácolás) is jelentősen képes csökkenteni az egészségre káros vegyületek mennyiségét, valamint ha alacsonyabb hőmérsékleten sütjük és nem égetjük meg a húst.
Mikor sózzunk?
A sózás fontosságát mi sem mutatja jobban, mint a mondás: „A jó és a rossz étel között sokszor csak egy csipetnyi só a különbség.” Arra a kérdésre, hogy mikor sózzunk, a sütés előtt közvetlenül, vagy utána, esetleg már napokkal korábban, zavarba ejtően eltérő válaszokat kaphatunk. A tanácstalanságot fokozza, hogy generációk nőttek fel abban a hitben, hogy az elősózás káros és korszerűtlen gyakorlat, ezért ne is alkalmazzuk.